رپورتاژمقالات

بهترین روش های خوش خط شدن کودکان

بهترین روش های خوش خط شدن کودکان

خط خوش یک مهارت مهم اکتسابی است که تمرین برای داشتن آن به تمرین، ممارست و آموزش از دوران کودکی نیاز دارد. هنگامی که کودکان یاد می‌ گیرند که در مهارت‌های مورد نیاز مانند خط خوش بهترین خود را انجام دهند، نه‌ تنها در آن امر پیشرفت خواهند کرد بلکه می‌ آموزند که در سایر برنامه‌ها نیز عالی‌ باشند؛ به همین علت، لزوم داشتن خط زیبا باید در کودکی به آن‌ ها یادآوری شود.

برای خوش خط شدن کودکان عواملی دخیل هستند که لازم است از سوی والدین بررسی شوند. خریدن کتاب های آموزشی، تقویت مهارت‌ های حرکتی کودکان، آموزش از طریق بازی و سرگرمی و ریشه‌ یابی عدم تمایل کودک به داشتن خط خوش از جمله عوامل مهمی است که اهمیت به آن‌ ها باعث پیشرفت کودک در ارائه خطی چشم‌ نواز می‌ شود.

در ادامه این مقاله، در صدد هستیم راه‌ هایی را برای آموزش خط به کودکان و بهبود آن‌ ها در این زمینه بررسی کنیم.

علت خوش خط نبودن کودکان

دلایل متعددی برای عدم تمایل کودکان به داشتن خط خوش یا بدخط بودن آن‌ ها وجود دارد. ریشه‌ یابی این علت‌ ها سبب می‌شود که والدین راه‌ های کاربردی برای حل آن‌ ها در پیش بگیرند. این عوامل می‌ توانند یکی از موارد زیر باشند:

آموزش والدین و معلمان

برای آنکه به علت بدخطی کودکان دست یابیم، لازم است با نقش عوامل بیرونی مانند والدین و معلمان آشنا شویم. در یک سوی این مسئله والدین قرار دارند. پدر و مادر اولین افرادی هستند که با کودک ارتباط می‌ گیرند و آموزش‌ های آن‌ها از همان ابتدا نشان می‌ دهد که چه مسائلی در اولویت تربیتی‌ شان قرار دارد.

اگر پدر و مادرها به مسائلی چون خط زیبا اهمیت ندهند یا خط آن‌ ها از ظرافت و زیبایی بهره‌ ای نداشته باشد، نمی‌ توان انتظاری برای خوش خط شدن کودکان متصور شد.

همچنین ممکن است والدین فضای عاطفی و حمایتی مناسبی را در محیط خانه فراهم نکنند و به همین علت، کودک نمی‌ تواند استعدادها یا نیازهای خود را بروز دهد. عدم حمایت والدین از کودکان نه‌ تنها در بدخط شدن آن‌ ها اثر می‌ گذارد، بلکه ممکن است سبب دلزدگی کودک از نوشتن یا حتی ادامه تحصیل شود.

در سوی دیگر، معلمان ایستاده‌اند. معلمی که خود به خطی خوش نمی‌ نویسد و دستخط ناخوانای خود را بر روی تخته به کودکان نشان می‌ دهد یا با دادن تکالیف فراوان، کودک را از نوشتن خسته می‌ کند، الگوی مناسبی برای خوش خط شدن کودکان نیست.

در حقیقت، معلم باید بتواند از طریق بازی، ایجاد تصورات ذهنی و تصویری مفید درباره حروف و نشان دادن شکل صحیح نوشتن کلمات، آموزش خط برای کودکان را آسان کند و باعث تمایل کودک به درست‌ نویسی شود.

توانایی‌ها و شخصیت کودک

شخصیت کودک در تمام طول زندگی او و مهارت‌ هایی که به آن‌ ها علاقه دارد، تاثیر خواهد گذاشت. درواقع، کودکی که دارای اعتماد‌ به‌ نفس یا انگیزه بالا است، سعی دارد منظم و زیبا بنویسد و حس برتری خود را حفظ کند.

در مقابل، کودکانی هستند که اعتماد به نفس کمی دارند یا استعدادهای خود را سرکوب‌ شده می‌ بینند یا علاقه‌ ای به داشتن خط خوش نشان نمی‌ دهند. این کودکان برای دستخطی منظم و بهتر تلاش نمی‌ کنند و ممکن است کلمات را بی‌ قاعده و بسیار بزرگ یا بسیار ریز بنویسند.

این مطلب را از دست ندهید
10 دانستنی درباره الکتریسیته که باید بدانید!

توانایی‌ های کودک نیز بر مهارت‌ های او تاثیرگذار است. به طور مثال، اگر کودکان نتوانند ارتباطی هماهنگ میان حرکات چشم و دست خود پیدا کنند، نوشتن و به تبع خط درست برای آن‌ ها سخت خواهد بود اما ارتباط منطقی و منظم میان چشم و دست سبب خوش خط شدن کودکان و تقویت دیگر مهارت‌ های آنان می‌ شود.

این ارتباط و توانایی‌ ها تا حدود زیادی به آموزش والدین و شیوه‌ های تربیتی آن‌ ها و تا اندازه‌ای به توانایی فیزیکی کودک بستگی دارد.

مهم‌ترین راه‌های بهبود خط کودکان

پس از علت‌ یابی و تشخیص دلایل بدخط بودن کودک، باید تدابیری اندیشیده شود تا کودکان در مسیر یادگیری درست‌ نویسی و یادگیری هرچه بهتر خط زیبا قرار بگیرند.

خوش خط شدن کودکان به آن‌ها اعتمادبه‌ نفس می‌ بخشد و انگیزه‌ ای دوچندان می‌ دهد تا مهارت‌ های دیگری را نیز آموزش ببینند. به همین علت، در ادامه به بررسی راه‌ هایی می‌ پردازیم که آموزش خط برای کودکان را راحت‌ تر و پیشرفت آن‌ ها را در این زمینه محسوس خواهد کرد.

بازی های آموزشی,خوش خط شدن کودکان,روش های خوش خط شدن,

۱. کتاب‌های کمک آموزشی

برای خوش خط شدن کودکان و نشان‌ دادن نحوه دست گرفتن مداد بهتر است از ابتدا با کتاب‌ های کمک آموزشی پیش بروید. در این کتاب‌ ها، الگوهای الفبایی وجود دارد که هر حرف را به صورت بزرگ و بولد و با جهت‌ یابی نحوه حرکت نوشته‌ اند و از کودک می‌ خواهند تا مانند آن‌ ها آن حرف‌ ها را بنویسد.

همچنین در برخی کتاب‌ ها، حروف به صورت نقطه‌ چین وجود دارند و کودکان با پررنگ کردن نقطه‌ ها، می‌ آموزند که هر حرف به چه صورتی نوشته می‌شود.

در حال حاضر بین تمامی کتاب های خط، کتاب خط گرمارودی سال هاست که به عنوان مرجع خوش نویسی برای کودکان انتخاب شده است و بسیاری از مدیران مدارس و والدین در ابتدای سال تحصیلی برای کودکان و دانش آموزان خود آن را تهیه می کنند و در اختیار آن ها قرار می دهند.

۲. یادگیری آموزش با سرگرمی

آموزش همراه با سرگرمی بهترین راه برای نشان دادن امور خسته‌ کننده به کودکان است. هنگامی که کودک در کنار سرگرمی، بیاموزد چگونه خط خود را بهبود ببخشد یا چطور می‌تواند شکل صحیح نوشتن حروف را ادا کند، نه‌ تنها خسته نخواهد شد بلکه به‌ دلیل نتیجه زیبایی که می‌بیند، انگیزه بیشتری خواهد یافت.

در حوزه آموزش دستخط زیبا و خوش خط شدن کودکان نیز سرگرمی‌ های بسیاری وجود دارند. استفاده از فلش‌ کارت‌ های متنوع و تصویری، درست کردن حروف با دانه‌ های گندم، برنج، حبوبات، ماکارونی پخته و یا شن‌ های رنگی، نقاشی با حروف تمرین شده و نوشتن حرف‌ ها با رنگ‌ انگشتی یا مداد شمعی از جمله مواردی است که می‌ توانید برای آموزش خط به کودکان امتحان کنید.

همچنین درست کردن کاردستی‌ های مختلف با هر یک از حرف‌ های الفبا، باعث می‌شود کودک ابتدا با حروف و سپس با نوشتن ارتباط بگیرد. درحقیقت، اولین گام برای داشتن خطی زیبا، درک منطقی از حروف و یادگیری کامل آن‌ ها است؛ پس اهمیت دارد کودک از چه طریق و با چه روش‌ هایی با الفبا آشنا می‌شود.

کتاب خط گرمارودی,بازی های آموزشی,خوش خط شدن کودکان,

۳. استفاده از ابزارهای مناسب و متنوع

ابزارهای یادگیری در هر سنی یکسان نیستند‌. به طور مثال، برای آموزش خط به کودکان استفاده از خودکار یا مدادنوکی به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌ شود؛ چراکه کودک نیاز دارد تا این کار را با وسیله‌ هایی که ساده‌ تر هستند و بهتر در میان انگشتان‌ ظریف او جای می‌ گیرد، انجام دهد.

این مطلب را از دست ندهید
10 نوشیدنی مخصوص فصل پاییز

ابزارهای مناسبی که برای خوش خط شدن کودکان وجود دارند، شامل ماژیک، پاستل‌ های رنگارنگ، مدادرنگی، آبرنگ، گچ‌ های رنگی یا مدادهای استاندارد می‌ شوند.

افزون بر این‌ ها، استفاده از خمیربازی نیز نه‌ تنها سرگرمی و عاملی برای خوش‌ خط شدن کودکان به حساب می‌ آید، بلکه باعث تقویت مهارت‌ های حرکت دست آن‌ ها می‌ شود. هر کدام از این وسایل، چشم کودک را متوجه خود می‌ کند و از تکراری‌ شدن و کسل‌ بودن آموزش جلوگیری خواهد کرد.

در کنار لوازم نوشتاری، بازی‌ هایی نیز وجود دارند که کودک از طریق آن‌ ها با خطوط و حروف ارتباط می‌ گیرد.

بازی‌ های مارپیچ، پازل حروف، لگوهای اشنایی با الفبا و از این دست، بازی‌ هایی هستند که جزو آموزش از طریق سرگرمی محسوب می‌ شوند اما مهم‌ تر از آن، در زمره ابزارهای مناسب برای تقویت خط کودکان قرار خواهند گرفت.

بنابراین خرید بازی های آموزشی یکی دیگر از راه های تقویت خط دانش آموزان است.

روش های خوش خط شدن,کتاب خط گرمارودی,بازی های آموزشی,

۴. بهبود مهارت‌های حرکتی دست کودکان

برای آموزش خط به کودکان، پیش از هر چیز باید نحوه دست گرفتن مداد را به آن‌ها نشان دهید. مهارت‌ های حرکتی کودک در سنین پایین همچنان نیاز به تقویت دارند و به همین علت است که نوشتن را برای آن‌ ها سخت می‌ کنند.

برای بهبود این مهارت‌ ها و خوش خط شدن کودکان، به او بیاموزید که چگونه باید مداد را در دست بگیرد و با گرفتن دستان او در مراحل ابتدایی، طریقه نوشتن را به فرزندتان بیاموزید تا او بتواند در مراتب بعدی بدون کمک پیش برود و مداد را به راحتی تکان دهد.

همچنین نشان دادن راه درست نگارش حروف و کلمات و تعیین فاصله مناسب بین هر کلمه، باعث می‌ شود کودک نه‌ تنها میان چشم و دست خود هماهنگی برقرار کند، بلکه یاد بگیرد که چگونه کلمات را در کنار هم بچیند، بدون آنکه ناخوانا به نظر برسند.

۵. تکرار و تمرین را فراموش نکنید

در کنار تمام شیوه‌ ها و روش‌هایی که برمی‌ گزینید، تکرار را فراموش نکنید. خوش خط شدن کودکان تنها با تمرین‌ های یک الی دو مرتبه‌ ای محقق نخواهد شد، بلکه این امر نیازمند برنامه‌ ای مستمر است.

می‌ توانید هر روز چند دقیقه‌ای را به این کار اختصاص دهید یا به مرور زمان از کودک خود بخواهید که اسم خود و احساست روزانه‌اش را برایتان بنویسد. از طرفی، می‌ توانید او را تشویق به داستان‌نویسی یا نوشتن لیست روزانه خریدها یا امور خانه کنید و حس مفید بودن را به کودک بدهید.

خوش خط شدن کودکان,روش های خوش خط شدن,کتاب خط گرمارودی,

نتیجه‌ گیری

خوش خط شدن کودکان امری مهم و مهارتی کاربردی است که به تمرین والدین و معلمان با آن‌ها نیاز دارد. خط خوش به کودک عزت‌ نفس، اعتماد به خود، انگیزه، امید و روحیه می‌ دهد و باعث می‌ شود خود را در میان همسالان فردی مفید با مهارت‌ های برتر ببیند.

به همین دلیل، لازم است والدین نه‌ تنها الگوی مناسبی برای کودک باشند بلکه شیوه‌ های داشتن خط خوش را به او بیاموزند.

منبع : bestfarsi.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا