مطالب سایت

جنگ های طولانی تاریخ که 700 سال به طول انجامیده‌اند (قسمت پایانی)

جنگ های طولانی تاریخ که 700 سال به طول انجامیده‌اند (قسمت پایانی)

جنگ های طولانی تاریخ که 700 سال به طول انجامیده‌اند (قسمت پایانی)

جنگ به خودی خود موضوعی است ناراحت کننده که باعث فروپاشی آرزوهای مردم در سرزمین‌هایشان می‌شود. اما جنگ های طولانی تاریخ که قرن‌ها به طول انجامیده‌اند، عواقبی به مراتب بدتر داشته‌اند.

جنگ های طولانی تاریخ

در هفته‌های گذشته در مطالبی تحت عنوان “طولانی‌ترین جنگ‌های تاریخ” با شما از 8 جنگی گفتیم که سال‌ها و حتی قرن‌ها به طول انجامیده بود. در آخرین قسمت از این مطلب با شما از دو جنگی خواهیم گفت که بیش از 700 سال در جریان بوده است. با ما همراه باشید.

#2 جنگ ایران و روم (از 92 سال قبل از میلاد مسیح تا 629 میلادی – مدت 721 سال)

جنگ‌های ایرانیان مجموعه‌ای از جنگ‌هایی بوده که در طی یک دوره 821 ساله بین رومیان و دو سلسله ایرانی (اشکانیان و ساسانیان) اتفاق افتاده است. اولین جنگ 92 سال پیش از میلاد مسیح رخ داد که در آن امپراطوری روم به جنگ با اشکانیان رفت. پس از پایان یافتن درگیری روم با اشکانیان، آها به سراغ امپراطوری بعدی ایران رفتند و با ساسانیان جنگ خود را آغاز کردند.

یکی از جنگ های طولانی تاریخ در نهایت توسط مسلمانان مهاجم عرب در سال 629 میلادی به پایان رسید و در طی آن هم امپراطوری روم شرقی و هم ساسانیان از بین رفتند. با وجود آنکه در طی جنگ ایران و روم اکثر قسمت‌های مرزی ایران پایدار باقی مانده بود، اما شهرها و قلعه‌های نزدیک به مرز به طور مداوم بین دو طرف جنگ محاصره و آزاد می‌شد. از آنجاییکه این درگیری طولانی مدت اثرات مخرب زیادی بر رومیان و ایرانیان (هم اشکانیان و هم ساسانیان) وارد کرده بود، آنها به شدت در برابر حملات ناگهانی مسلمان‌های عرب آسیب‌پذیر شده بودند.

جنگ

#1 جنگ‌های مذهبی ایبری (از سال 711 تا 1492 میلادی – مدت 781 سال)

جنگ‌های مذهبی ایبری Reconquista (بازپس‌گیری اندلس) نام دارد و در مجمع الجزایر ایبر (که اسپانیا و پرتغال امروزی را شامل می‌شد) به مدت 781 سال (از 711 تا 1492 میلادی) به طول انجامید. در این دوره یک سری از جنگ‌های طولانی مدت بین پادشاهی مسیحی و مسلمانان موری برای تصاحب و کنترل شبه جزیره اتفاق افتاد. در سال 711 مردم مو که مسلمانانی بودند که در مناطق شمال آفریقا سکونت داشتند و حالا بخشی از مراکش و الجزیره به حساب می‌آیند، از دریای مدیترانه عبور کردند و کم‌کم راه خود را به اروپا باز کردند و هر قلمرویی که در توانشان بود، در هر زمان به تصاحب خود در می‌آوردند.

آغاز واقعی جنگ Reconquista در سال 718 میلادی در نبرد کواندونگا زمانیکه یک شاه مسیحی مسلمانان را در آلکاما شکست داد، بود. در طول قرن‌های بعد، یک سری جنگ بین مسیحیان و مورها به وقوع پیوست که با پیروی و شکست در هر دو سمت همراه بود. با گذشت چندین سال از جنگ‌های مذهبی ایبری، کلیسای کاتولیکی آن را “نبرد مقدس” نامید و مشابه با جنگ‌های صلیبی دانست و چند مقام بالارتبه از کلیسا در آن شرکت کردند. در نهایت در دهه‌های 1400 مورها سرزمین‌های بسیار کمی را تحت سلطه خود داشتند. در سال 1469 یک ازدواج تاریخی بین شاه فردیناند از آراگون و ملکه ایزابلا اول از کاستیل صورت گرفت و نیروهای متحد فردیناند و ایزابلا در نهایت  در مقابل مورها ایستادند و به حمله مسلمانان به ایبری پایان داد. آنها در سال 1942 موفق به بازپس‌گیری گرنادا شدند و بدین ترتیب Reconquista به پایان رسید.

بیشتر بخوانید: طولانی ترین جنگهای تاریخ چند سال به طول انجامیده‌اند؟ (قسمت پنجم)

منبع : dinu.ir
قدیمی‌تر

فال نیمه اول آذر : منتظر اتفاقات خوب نباشید بلکه اتفاقات خوب را خودتان بسازید

جدیدتر

اولین داروخانه رباتیک کشور در ارومیه راه اندازی و افتتاح شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.