سینمای جهانمقالات

نقد فیلم کتاب های شبانه Nightbooks – هانسل و گرتل

نقد فیلم کتاب های شبانه Nightbooks – هانسل و گرتل

کتاب های شبانه داستان قصه‌های شبانه‌ای است که هزاران سال از عمرشان می‌گذرد. از داستان‌های شبانه شهرزاد قصه‌گو بگیرید تا قصه‌های کودکانه مادربزرگ‌ها برای نوه‌هایشان. داستان‌هایی که گاهی درباره قهرمانانی هستند که با اژدها مبارزه می‌کنند، گاهی درباره شاهزاده خانم‌ها و گاهی درباره ساحره‌ها و جادوگران است. همراه ما باشید با نقد فیلم کتاب های شبانه.

فیلم «Nightbooks» اثری در ژانر فانتزی و با مضمون جادو و جادوگری است. قصه‌ای همچون سری فیلم‌های «Maleficent» که در آن ساحره‌ای ترسناک موضوع اصلی فیلم است. ساحره‌هایی که با قدرت جادویی خود ترس را به دل مخاطبان خود می‌اندازند تا شما نیز همچون شخصیت‌های اصلی فیلم به دنبال فرار از دستان جادوگر بد ذات باشید.

کتاب Nightbooks

فیلم کتاب های شبانه دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فیلم کتاب های شبانه اقتباسی از کتاب مشهور «J.A. White» نویسنده آمریکایی است. نویسنده‌ای که در ژانر فانتزی کتاب می‌نویسند و آثاری همچون «Shadow School» و «The Thickety» را نیز در کارنامه کاری خود دارد. نویسنده‌ای که عمده کارهای او برای مخاطبان نوجوان بوده و کتاب «Nightbooks» را نیز برای این رده‌سنی به نگارش درآورده است.

فیلم کتاب های شبانه دوبله فارسی در فیلم‌گردی

«J.A. White» کتاب خود را بر اساس افسانه مشهور آلمانی یعنی «Hänsel und Gretel» نوشته است. می‌توان گفت داستان کتاب ادامه‌ای بر این افسانه است که در آن یکی از کودکانی که توسط ساحره اسیر شده می‌تواند با هوشمندی ساحره خانه آب‌نباتی را به خوابی عمیق فرو برده و جادوی او را مال خود کند.

حال بعد از گذشت هزاران سال از این ماجرا یک پسر بچه که عاشق نوشتن داستان‌های ترسناک است وارد خانه ساحره جدید می‌شود. او به همراه دختر نوجوان دیگری در خانه محبوس می‌شوند و حال پسر باید هر شب یک داستان ترسناک را برای ساحره تعریف کند. داستان‌هایی که باعث می‌شوند ساحره اصلی همچنان در خواب باقی بماند و ساحره جدید جادوی او را برای خود استفاده کند.

فیلم کتاب های شبانه

قصه‌ای درباره دنیای فانتزی

فیلم «Nightbooks» همچون آثار مشهور در ژانر فانتزی مثل «Harry Potter and the Philosopher’s Stone» و «Lord Of The Rings Fellowship Of Ring» اقتباسی از کتاب‌های فانتزی هستند که بر پرده سینما به تصویر کشیده شده‌اند. فیلم‌هایی که در آن جادو و البته نبرد میان خیر و شر به عنوان یک محور کلیدی به نمایش در می‌آید.

فیلم کتاب های شبانه نیز بر روی همین محور مانور می‌دهد که دو کودک باید خود را از چنگال ساحره نجات دهند. پیرنگی که با هوش و ذکاوت دو کودک همراه می‌شود تا به خانه بازگردند. همچون افسانه هانسل و گرتل که در آنجا نیز دو کودک اسیر در چنگال ساحره با هوش خود نه تنها نجات پیدا می‌کنند بلکه جادوگر را نیز به درون اجاق می‌اندازند.

تماشای آنلاین فیلم کتاب های شبانه

اثری از کارگردان فیلم برایت‌برن

«David Yarovesky» که کارگردان این فیلم است، توانسته آن فضای تاریک و البته وحشت آفرین کتاب و همچنین افسانه اصلی را در فیلم خود ایجاد کند. فضاسازی که با توجه به سابقه کاری او کار چندان سختی نبوده است. زیرا این کارگردان جوان، اثر مشهور «Brightburn» را کارگردانی کرده، فیلمی ترسناک در ژانر ابرقهرمانی که بر پایه داستان شخصیت سوپرمن است.

هرچند که این اقتباس از شخصیت سوپرمن نه در جایگاه قهرمان بلکه در جایگاه ضدقهرمانی است که می‌خواهد زمین را نابود کند. فیلمی سراسر هیجان و ترس که در ژانر آثار فانتزی دسته‌بندی می‌شود. فانتزی تاریکی که در آثار دیگر این کارگردان نیز به چشم می‌خورد. هرچند که در فیلم کتاب های شبانه افت محسوسی در کارگردانی و فیلمنامه اثر قابل مشاهده است.

Krysten Ritter

قصه ساحره خانه آب‌نباتی

فیلم داستان خود را بر پایه کتاب اصلی جلو می‌برد. ساحره فیلم که نقش او را «Krysten Ritter» بازی می‌کند به دنبال کودکانی است که بتوانند برای او قصه تعریف کنند. زیرا اگر قصه‌ای تعریف نشود جادوگر اصلی از خواب بیدار خواهد شد. از سویی الکس پسر نوجوانی که علاقه زیادی به نوشتن داستان‌های ترسناک دارد وارد خانه ساحره می‌شود.

الکس کودک خلاق و نویسنده‌ای است، اما به واسطه آنکه علاقه‌مند به آثار ترسناک بوده، توسط دوستان و خانواده‌اش به عنوان یک فرد عجیب و غریب توصیف می‌شود. برای همین او دیگر علاقه ندارد داستان بنویسند ولی آشنایی او با دختری به نام یاسمین که او نیز در خانه ساحره گیر افتاده است باعث می‌شود تا الکس دوباره به نوشتن داستان روی بیاورد.

همچون افسانه هانسل و گرتل در فیلم نیز ارتباط دوستانه این دو نوجوان محور روایت اصلی داستان است. زیرا آن‌ها با کمک یکدیگر متوجه می‌شوند که داشتن دوست خوب یکی از مهم‌ترین اتفاقات زندگی هر فردی است. دوستانی که به ما کمک کنند تا در مقابل مشکلات پیروز شویم. نکته‌ای که در نقد فیلم کتاب های شبانه به آن اشاره شد که فیلم چگونه این مفهوم دوستی را بر بستری از فانتزی به مخاطب خود ارائه می‌دهد.

۰
برچسب ها

ژانر فانتزی

منبع : filmgardi.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا