10 نکته برای سفر و گردشگری در دوران بازنشستگی

10 نکته برای سفر و گردشگری در دوران بازنشستگی

10 نکته برای سفر و گردشگری در دوران بازنشستگی

خلاصه نوشته

  • بازنشستگی از آن دسته دوران های عجیبی به شمار می رود که معمولا به علت خانه نشینی مداوم بسیار خسته کننده خواهد بود. بنابراین سفر در دوران بازنشستگی می تواند یکی از بهترین راه های بهبود شرایط باشد که با رعایت نکات ساده، برای تان بسیار لذت بخش خواهد بود.

در دوران بازنشستگی چگونه سفر کنیم؟

قطعا شما هم می توانید تصور کنید که خانه نشینی پس از سال ها کار و تلاش چقدر می تواند عجیب و خسته کننده باشد. هرچند که در ابتدا بسیار لذت بخش خواهد بود اما بدون شک پس از مدتی حوصله تان را سر خواهد برد.

بازنشستگی معمولا برهه ای از زمان محسوب می شود که دیگر زمان فراغت و استراحت و تمرکز بر روی سلامتی تان است و شما می توانید در این دوران کارها و فعالیت های متفاوتی را برای انجام دادن انتخاب کنید.

بدون شک یکی از بهترین فعالیت هایی که می توانید در این زمان انجام دهید سفر کردن است که نه تنها لذت بخش خواهد بود، بلکه حسابی حال و هوای تان را هم عوض خواهد کرد.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که سفر در این دوران، جزئیات خاص خودش را دارد که بهتر است به آن ها توجه کنید تا سفر فوق العاده ای را تجربه کنید.

اما اگر شما هم در مورد این موارد اطلاعات کافی ندارید و کنجکاو شده اید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید، پس با ما همراه باشید تا شما را با 10 نکته برای سفر و گردشگری در دوران بازنشستگی، آشنا کنیم تا بتوانید به خوبی از آن ها کمک بگیرید.

دوران بازنشستگی,سفر در دوران بازنشستگی,دوران بازنشستگی,

10. پیش از سفر، نزد پزشک چکاپ کامل انجام دهید

پیشنهاد می کنیم تا پیش از سفر در دوران بازنشستگی حتما با پزشک تان مشورت داشته باشید و چکاپ کاملی برای اطمینان از شرایط سلامتی تان انجام دهید.

علاوه بر آن اگر مسافر خارج کشور هستید هم ممکن است به واکسن یا گواهی خاصی نیاز داشته باشید که باید آن را تزریق کرده یا تهیه کنید.

بنابراین برنامه ریزی لازم در این زمینه را انجام دهید و حتی درمورد رژیم غذایی مناسب تان نیز دستورات لازم را بگیرید تا هیچ مشکلی نداشته باشید و از سفرتان نهایت لذت را ببرید.

9. همراه داشتن مدارک شناسایی در صورت ابتلا به آلزایمر

در صورتی که خودتان در دوران بازنشستگی هستید و به علت پا به سن گذاشتن از این مشکل رنج می برید و یا با افراد مبتلا به این مورد همسفر هستید، پیشنهاد می کنیم تا حتما مدارک شناسایی همراه تان داشته باشید و یا از دست بندهای مخصوص همراه با اطلاعات مورد نیاز استفاده کنید.

این کار باعث می شود که در صورت گم شدن در سفر بتوانید ریسک هر خطر یا مشکلی را به حداقل برسانید و حساب شده عمل کنید. بنابراین نه شما نگران می شوید و نه فرد مورد نظرتان را دچار استرس می کنید.

سفر در دوران بازنشستگی,دوران بازنشستگی,سفر در دوران بازنشستگی,

8. اقدام برای بیمه سفر

یکی از مهم ترین مواردی که باید پیش از سفر برای آن اقدام کنید، در خصوص بیمه می باشد که برای دوران بازنشستگی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

انجام این کار به شدت نگرانی های شما در مورد انواع رخدادهای ناگهانی را کاهش خواهد داد و باعث می شود تا با آرامش خاطر بیشتری سفر کنید و از آن لذت ببرید.

این مطلب را از دست ندهید
10 ساحل صورتی در جهان که شما را شگفت زده می کند

علاوه بر آن در صورت هر مشکلی شما می توانید به راحتی از بیمه استفاده کنید و مجبور نیستید که  سفرتان را کنسل کنید و فرصت آن را از دست بدهید. بنابراین حتما برایش اقدام کنید و از مزایای آن بهره مند شوید.

7. استفاده از خدمات مخصوص بازنستگان

جالب است بدانید که بسیاری از شرکت های مسافرتی یا ایرلاین های مختلف برای افراد بازنشسته خدمات و تخفیفات بسیار فوق العاده ای دارند که شما می توانید به راحتی از آن ها استفاده کرده و فرصت های جدیدی را امتحان کنید.

به راحتی می توانیم بگوییم بسیاری از ایرلاین ها به همراهان افراد مسن یا بازنشسته اجازه می دهند تا آن ها را پیش از پرواز همراهی کنند و یا در صورت محدودیت های جسمی، برای مسافر امکاناتی مانند ویلچر و.. فراهم می کنند تا به راحتی بتوانید سفر کنید.

تخفیفات مختلف از دیگر فرصت های موجود هستند که معمولا توسط بسیاری از شرکت ها ارائه می شود و کافیست کمی در مورد آن ها و شرایط شان تحقیق کنید تا بتوانید از آن ها بهره مند شوید.

بهتر است بدانید که سازمان تامین اجتماعی نیز برای افراد بازنشسته خدماتی به نام یارانه سفر دارد که می توانید برای آن اقدام کنید و یا اگر در شرکت یا مجموعه خاصی کار می کرده اید، پس از بازنشستگی به احتمال زیاد از تسهیلات مختلفی در این زمینه بهره مند خواهید شد.

دوران بازنشستگی,سفر در دوران بازنشستگی,دوران بازنشستگی,

6. بستن چمدان همراه با برنامه ریزی

نکته ای که باید مد نظر داشته باشید آن است که برای سفر در دوران بازنشستگی باید بیشتر از همیشه حواس تان به چمدان و اقلام همراه تان باشد.

به طور مثال مدارک پزشکی، دفترچه های بیمه، داروها و شماره تلفن های ضروری از مهم ترین چیزهایی هستند که باید همراه تان داشته باشید.

علاوه بر آن بهتر است که مناسب با فصل، لباس و تجهیزات بردارید. اما توجه کنید که چمدان تان را آنقدر سنگین نکنید که نتوانید تکانش دهید! سعی کنید که همه چیز را منظم در چمدان بچینید تا برای یافتن یک وسیله کوچک مجبور نباشید تمام آن را خالی کنید.

اگر مسن هستید یا با افراد مسن مسافرت می کنید هم ترجیحا از چمدان های چرخ دار استفاده کنید و تا حد امکان چمدان و ساک های سنگین دستی همراه تان نداشته باشید تا بتوانید راحت تر سفر کنید.

5. در مسیرهای طولانی استراحت کنید

اگر همراه با اتومبیل شخصی تان مسافرت می کنید حتما این نکته را مد نظر داشته باشید که هر از چندگاهی استراحت کنید و به خودتان فشار نیاورید.

اگر مسیر سفرتان از حد معمولی طولانی تر است حتما در جایی توقف کنید و مسیر را یکسره نکنید، زیرا خستگی ناشی از آن تا مدت ها اوقات تان را تلخ خواهد کرد.

اگر برای رزرو بلیط هواپیما اقدام می کنید هم ترجیحا انواع مستقیم آن را انتخاب کنید زیرا پروازهایی همراه با توقف اگرچه که ارزان تر هستند، اما به شدت شما را خسته و کلافه خواهند کرد.

این مطلب را از دست ندهید
بهترین زمان سفر به سمنان شهری میان کویر و کوه

سفر در دوران بازنشستگی,دوران بازنشستگی,سفر در دوران بازنشستگی,

4. زمان های مورد نیاز را در نظر بگیرید

معمولا پیش از سفر، همه ما بهترین مکان های دیدنی و جاذبه های مختلف یک شهر را بررسی می کنیم تا بتوانیم در طول سفرمان به آن ها سری بزنیم، اما شما باید متوجه باشید که در بازدیدهای تان تمامی تاخیرها را هم در نظر بگیرید.

به طور مثال اگر بازدید از یک موزه با زمان احتمالی 2 ساعت عنوان شده است، شما باید موارد دیگر مانند ترافیک و حمل و نقل و.. را نیز به آن اضافه کنید.

بنابراین حواس تان باشد که برنامه های سفرتان را خیلی فشرده نچینید و همه چیز را تا حد امکان تحت کنترل داشته باشید.

3. زمانی را برای استراحت اختصاص دهید

همه ما می دانیم که گشت گذار و پیاده روی در مکان های جدید به شدت لذت بخش است اما در عین حال شما نباید زمان استراحت و تجدید قوا را فراموش کنید، به خصوص اگر مشکل حرکتی دارید.

پیاده روی های طولانی می تواند شما را حسابی خسته کند یا باعث دردهای مفصلی شود. علاوه بر آن اگر سابقه زمین خورن یا آسیب دیدن داشته اید، بیشتر مراقب باشید و تا حد امکان تنهایی به فعالیت نپردازید تا مشکلی برای تان ایجاد نشود.

پیشنهاد می کنیم به جای تنهایی سفر کردن با یک همراه مانند اعضای خانواده یا همسرتان مسافرت کنید تا هم لذت بیشتری ببرید و هم نگرانی کمتری را تحمل کنید.

دوران بازنشستگی,سفر در دوران بازنشستگی,دوران بازنشستگی,

2. اولویت های تان را تعیین کنید

قطعا سفر در زمان بازنشستگی متفاوت تر از سفرهای قبلی شما خواهد بود و بر همین اساس شما باید به خوبی انتظارات و توانایی های تان را در نظر بگیرید و با توجه به آن ها همه چیز را اولویت بندی کنید تا بتوانید از سفرتان نهایت لذت را ببرید.

1. از نقشه ها و اپلیکیشن های مختلف کمک بگیرید

چه به صورت انفرادی سفر می کنید و یا چه با تور راهی شده اید، برای اینکه استرس کمتری داشته باشید بهتر است تا نقشه ای از محل مورد نظرتان داشته باید و یا راه ساده تر، یعنی استفاده از برنامه و اپلیکیشن های مختلف را امتحان کنید.

بهتر است بدانید که تمامی این برنامه ها معمولا به گونه ای طراحی شده اند که برای همه قابل استفاده باشد و هیچ گونه مشکلی از این نظر برای تان پیش نخواهد آمد. بنابراین با کمک گرفتن از آن ها شما می تواند سفر بهتر و امن تری را تجربه کنید.

علاوه بر آن اگر به اینترنت دسترسی ندارید هم می توانید از برنامه های آفلاین استفاده کنید و به راحتی مسیرتان را پیدا کنید. نصب GPS و مسیریابی به کمک آن هم از دیگر راه های موجود است که می تواند حسابی برای تان مفید باشد.

چنانچه با نقشه های امروزی راحت نیستید و یا همراه شما در سفر فرد مسنی می باشد، می توانید نقشه های قدیمی و کاغذی را جایگزین کنید تا بتوانید راحت تر به مسیریابی بپردازید و از این نظر خیال تان راحت باشد.

منبع : bestfarsi.ir
حتما بخوانید : سیبری، جهنم سرد
قدیمی‌تر

10 سوال برای تحلیل مخاطبین در زمان سخنرانی

جدیدتر

گول ظاهر کم کالری برخی خوراکی‌ها را نخورید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.